ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

ΠΕΝΘΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ

ΕΚΔΡΟΜΕΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ: 2000-01

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ

Με την ευκαιρία της τελετής απονομής βραβείων του 3ου πανελλήνιου Διαγωνισμού Πολυμέσων και Ίντερνετ, διοργανώθηκε εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα.

Στο πρόγραμμα περιλαμβανόταν επίσκεψη στον ιερό βράχο της Ακροπόλεως, περιήγηση στην Πλάκα, και στο κέντρο της Αθήνας και φυσικά επίσκεψη στο μέγαρο της Παλαιάς Βουλής όπου έγινε και η τελετή απονομής βραβείων.

κλικ για μεγένθυνση κλικ για μεγένθυνση
Κλικ για μεγένθυνση κλικ για μεγένθυνση

κλικ για μεγένθυνση

κλικ για μεγένθυνση κλικ για μεγένθυνση

ΠΕΝΘΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗ ΚΡΗΤΗ

Από 20-26/4/2002 παραγματοποιήθηκε η πενθήμερη εκδρομή των τελοιόφοιτων του σχολείου μας στη μαγευτική Κρήτη.

Οι μαθητές κατά την διάρκεια της εκδρομής επισκέφτηκαν:

• Τις πανέμορφες παραθαλάσσιες πόλεις της Κρήτης: Μάταλα, Αγ. Νικόλαο, Ιεράπετρα, Ρέθυμνο Ηράκλειο και Χανιά.

• Το αρχαιολογικό μουσείο του Ηρακλείου καθώς και τους αρχαιολογικούς χώρους της Κνωσσού, της Φαιστού  και της Γόρτυνας.

• Τον τάφο του Καζαντζάκη στο Ηράκλειο και τους τάφους των Βενιζέλων στη Σούδα.

• Το μοναστήρι της Παναγίας της Καλυβιανής που βρίσκεται λίγο πριν τη Φαιστό

Οι μαθητές επέστρεψαν με τις καλύτερες εντυπώσεις, ενώ την καλή τους διάθεση δεν επηρέασε η επιδημία της ίωσης που έκλεισε πρόωρα τα σχολεία για τις διακοπές του Πάσχα.

Οι συνοδοί καθηγητές πραγματικά έμειναν κατάπληκτοι με την υποδειγματική συμπεριφορά των μαθητών, που απέδειξε την "ωριμότητα" του χαρακτήρα τους.

Χανιά - Παλιά Πόλη Χανιά - Παλιά Πόλη
Μοναστήρι Παναγίας Καλυβιανής Ιεράπετρα