20/1/2002

Οι μαθητές των ΤΕΕ πήραν στα χέρια τους το και το διέδωσαν στο Βόλο

"Μάθημα πληροφόρησης" για το ευρώ παρέδωσαν οι μαθητές των ΤΕΕ Ν.Μαγνησίας. Συγκεκριμένα με πρωτοβουλία του προϊσταμένου του γραφείου Τεχνικής Εκπαίδευσης Ν. Μαγνησίας κ. Γεώργιου Μπάιμπα, και με την υποστήριξη της Τράπεζας της Ελλάδας, μαθητές και καθηγητές του τομέα Οικονομίας -Διοίκησης του 1ου και 2ου ΤΕΕ Βόλου, 2ου ΤΕΕ Ν. Ιωνίας και των ΤΕΕ Αλμυρού, Βελεστίνου και Αγριάς, στη χρονική περίοδο 10-16 Ιανουαρίου, ενημέρωσαν τους κατοίκους του Βόλου για το νέο μας νόμισμα.

Φορώντας ομοιόμορφα μπουφάν με έμβλημα του € και την ονομασία του σχολείου τους, "όργωσαν" στη κυριολεξία την πόλη του Βόλου μοιράζοντας ενημερωτικό υλικό, μετατροπείς ευρώ-δρχ. και απαντώντας στις απορίες των συμπολιτών μας.

Συναντήθηκαν με το νομάρχη Μαγνησίας κ.  Σκοτινιώτη, τους δημάρχους Βόλου και Ν.Ιωνίας, κους Μήτρου και Μαβίδη αντίστοιχα, επισκέφθηκαν δημόσιες υπηρεσίες, οργανισμούς, σχολεία Κ.Α.Π.Η., συγκοινωνιακά κέντρα, νοσηλευτικά και ασφαλιστικά ιδρύματα, εξόρμησαν σε λαϊκές αγορές και στους δρόμους του Βόλου καθώς και στο εμπορικό κέντρο της πόλης, όπου με περισσή όρεξη και υπομονή απέδειξαν πως οι μαθητές των ΤΕΕ μπορούν να παίξουν ενεργό ρόλο στην κοινωνική ζωή της πόλης.

Η πρωτοποριακή αυτή προσπάθεια βρήκε μεγάλη ανταπόκριση και κατά γενική ομολογία στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία, "ανοίγοντας την όρεξη" και για μελλοντικές προσπάθειες.

Δημαρχείο  Βόλου ΔΟΥ Ν.ΙΩΝΙΑΣ -  ΑΝΤΑΛΑΚΤΗΡΙΟ ΕΥΡΩ Με τον Δήμαρχο Ν.Ιωνίας Λαϊκή Αγορά Βόλου Λαϊκή Αγορά Βόλου - αγοράζοντας με το νέο νόμισμα
Λαϊκή Αγορά Βόλου Α' ΚΑΠΗ Δήμου Βόλου ΔΟΥ Βόλου ΙΚΑ Βόλου Σιδηροδρομικός Σταθμός
Το περίπτερο στο εμπορικό κέντρο της πόλης (Αγ. Νικόλαος) Εμπορικό Κέντρο Εμπορικό Κέντρο Εμπορικό Κέντρο Εμπορικό Κέντρο
Εμπορικό Κέντρο Εμπορικό Κέντρο Εμπορικό Κέντρο Εμπορικό Κέντρο Εμπορικό Κέντρο