05/03/2003

Από 24 Μαρτίου 2003 τα μηχανογραφικά για τα ΤΕΙ

Από τις 24 Μαρτίου έως τις 4 Απριλίου θα γίνεται η κατάθεση των μηχανογραφικών δελτίων των μαθητών των ΤΕΕ που επιθυμούν να λάβουν μέρος στις εξετάσεις για την εισαγωγή σε τμήματα των ΤΕΙ. Υπόδειγμα μηχανογραφικό θα έχουν οι μαθητές στις 10 Μαρτίου

Η προθεσμία αφορά τους μαθητές του τελευταίου τετραμήνου β' κύκλου ΤΕΕ και τα τμήματα ειδικότητας των πρώην ΤΕΛ.

Σε ανακοίνωση του υπουργείου Παιδείας αναφέρεται ότι τα μηχανογραφικά δελτία θα κατατεθούν ηλεκτρονικά στην αρμόδια επιτροπή που θα λειτουργήσει στην έδρα της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, στην οποία υπάγεται ο μαθητής.

Μαζί με το δελτίο, οι υποψήφιοι θα υποβάλλουν επικυρωμένο αντίγραφο του πτυχίου τους ή βεβαίωση του ΤΕΕ στο οποίο φοιτούν.

Το υπουργείο έσπευσε να διευκρινίσει ότι δεν θα υπάρξει καμία παράταση στην προθεσμία.