10-13/5/2003

1η Έκθεση Έργων Μαθητών ΤΕΕ Ν. Μαγνησίας

Πρωτότυπες και ευρηματικές κατασκευές και εργασίες που αφορούν διάφορους τομείς, των ΤΕΕ της Μαγνησίας παρουσιάστηκαν στην 1η Έκθεση Έργων Μαθητών ΤΕΕ στο χώρο της Παραλίας, στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.

Η έκθεση συνδιοργανώθηκε από το Γραφείο Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης Ν. Μαγνησίας και το Επιμελητήριο Μαγνησίας.

Όλα τα έργα ήταν εντυπωσιακά αποδεικνύοντας το υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης των μαθητών.

Πλήθος επισήμων ήταν στη τελετή των εγκαινίων ενώ το τέλος της έκθεσης γιορτάστηκε από τους μαθητές και τους επισκέπτες με τραγούδια και χορό.

Στο περίπτερο του 1ου ΤΕΕ Βόλου παρουσιάστηκαν μέσω υπολογιστή μία ψηφιακή ξενάγηση στους χώρους και στις δραστηριότητες του σχολείου δημιουργημένη από τον τομέα Πληροφορικής, ο βραβευμένος δικτυακός τόπος του σχολείου, παρουσιάσεις για τις ειδικότητες του τομέα Οικονομίας - Διοίκησης, ενώ σε αρκετούς τυχερούς επισκέπτες τυπώθηκε αναμνηστικό της έκθεσης με την φωτογραφία τους.

Πλήθος φωτογραφιών από δραστηριότητες του σχολείου κοσμούσαν τους τοίχους του περιπτέρου, ενώ οι μαθητές της ειδικότητας Ξενοδοχειακών Επιχειρήσεων φρόντισαν για την γαστρονομική απόλαυση των επισκεπτών με πλούσιο μπουφέ και επαγγελματική εξυπηρέτηση.