12/5/2003

100 +3 Χρόνια Εμπορική Σχολή

Συγκίνηση επικράτησε στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο Καρτάλειο Διδακτήριο από το 1ο ΤΕΕ Βόλου για τον γιορτασμό των 100 Χρόνων από τότε που η Εμπορική Σχολή Βόλου λειτούργησε πλήρως ως τριτάξιο Σχολείο. Ένα σχολείο που επί ένα ολόκληρο αιώνα στοχεύει στην αποφοίτηση στελεχών ικανών στην οικονομική πρόοδο της τοπικής κοινωνίας.

Πρόσκληση - Πρόγραμμα της εκδήλωσης:

Ο Σύλλογος Καθηγητών του 1ου ΤΕΕ Βόλου

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων και

Οι Μαθητικές κοινότητες

Για να γιορτάσουν τα 100 χρόνια από την πλήρη λειτουργία της ιστορικής Εμπορικής Σχολής του Βόλου οργανώνουν την Δευτέρα 12 Μαΐου του 2003 και ώρα 6 μ.μ. ανοιχτή εκδήλωση με το ακόλουθο πρόγραμμα:

• Προσφωνήσεις – χαιρετισμοί

• Ομιλία με θέμα «Από την Εμπορική Σχολή το 1900 ως το 1ο ΤΕΕ Βόλου το 2003».

• Μαθητές της Εμπορικής Σχολής μιλούν για τη Σχολή τους

• Λαϊκό πρόγραμμα από ορχήστρα μαθητών του 1ου ΤΕΕ Βόλου και λαϊκό γλέντι κατά τη διάρκεια του οποίου θα προσφερθούν κεράσματα και αναψυκτικά

Ιστορικό της Σχολής

1900: Ο Εμπορικός Σύλλογος Βόλου, που ιδρύθηκε το 1897, ιδρύει την Εμπορική Σχολή με στόχο την κατάρτιση μέσων στελεχών για εμπορικά καταστήματα, τράπεζες εργοστάσια… Η Σχολή ήταν τριετής και ολοκληρώθηκε το σχολικό έτος 1902-03.

1916: Η Εμπορική Σχολή εγκαθίσταται στο νέο κτίριο στη διασταύρωση Κασσαβέτη - Πολυμέρη και γίνεται Δημόσια. Ο Ιωάννης Καρτάλης είχε αφήσει στη διαθήκη του το οικόπεδο και 100.000 λίρες για τη Σχολή. Τα ανίψια του έκτισαν το κτίριο και το έδωσαν στο Δήμο Βόλου με τον όρο να χρησιμοποιείται «αποκλειστικώς και μόνον δι’ Εμπορική Σχολήν».

1961: Η Σχολή μετατρέπεται σε εξατάξιο Οικονομικό Γυμνάσιο. Το παλαιό κτίριο έχει καταστραφεί το 1955 και έχει κτιστεί νέο.

1976: Καταργούνται τα εξατάξια Γυμνάσια. Η παράδοση της κατάρτισης μέσων οικονομικών και διοικητικών στελεχών και η ομάδα οικονομολόγων του Οικονομικού Γυμνασίου μεταφέρονται στο 1ο ΤΕΛ Βόλου. Ο οικονομολόγος κ. Τύμπας γίνεται ο πρώτος διευθυντής του νέου σχολείου.

1998: Καταργούνται τα ΤΕΛ και στη θέση τους ιδρύονται τα ΤΕΕ. Το 1ο ΤΕΕ Βόλου με Τομέα Οιονομίας – Διοίκησης συνεχίζει την παράδοση κατάρτισης μέσων οικονομικών και διοικητικών στελεχών στο Βόλο. Στον τομέα αυτό λειτουργούν οι ειδικότητες Υπαλλήλων Οικονομικών Υπηρεσιών (Λογιστήριο), Υπαλλήλων Διοίκησης και Υπαλλήλων Ξενοδοχείου.

Στο 1ο ΤΕΕ Βόλου η παράδοση της Εμπορικής πορεύεται ήδη το δεύτερο αιώνα

Το ΤΕΕ έχει ήδη και τομέα Πληροφορικής και Δικτύων Η/Υ.

Έτσι δίνει διεξόδους σε πολλούς νέους του πολεοδομικού συγκροτήματος και προς την αγορά εργασίας και προς την ανώτατη εκπαίδευση.

Ο διευθυντής του 1ου ΤΕΕ Βόλου Ν. Κατσιαβριάς Ο προϊστάμενος γραφείου ΤΕΕ κ. Γ Μπάιμπας
ο κ. Ι. Καρτάλης, απόγονος του Ι. Καρτάλη Η φιλόλογος κ. Β. Παρανόμου
Πρώτη 13/5/2003