18/6/2003

3ο Βραβείο στο διαγωνισμό αφίσας "Ρατσισμός και  Ξενοφοβία, Δράση - Αντίδραση"

Το Β1 Πληροφορικής ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς και του Διεθνoύς Οργανισμού Μετανάστευσης που σε συνεργασία με το Υπουργείο Εσωτερικών Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης, την Ειδική Γραμματεία Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και την Γενική Γραμματεία Αποδήμου Ελληνισμού του Υπουργείου Εξωτερικών, για συμμετοχή στο διαγωνισμό αφίσας με θέμα "Ρατσισμός-Ξενοφοβία. Δράση-Αντίδραση".

Το αποτέλεσμα μία αφίσα που εμφανίζει μία καρδιά γεμάτη με όλα τα χρώματα και τα χαμόγελα του κόσμου ενώ στο φόντο τα γκρίζα συναισθήματα μένουν μακριά και πίσω.

Η αφίσα του Β1 Πληροφορικής κέρδισε το 3ο βραβείο. Η απονομή έγινε σε ειδική εκδήλωση την Τετάρτη 18 Ιουνίου 2003 στο Πολεμικό Μουσείο στην Αθήνα. Στον ίδιο χώρο λειτούργησε έκθεση με τις αφίσες που συμμετείχαν στον διαγωνισμό.

ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ

Με βασικό στόχο την αντιμετώπιση φαινομένων ρατσισμού και ξενοφοβίας στη χώρα μας, η ΓΓΝΓ έθεσε τον προβληματισμό στους νέους μέσα από την σχεδίαση αφίσας. Η προκήρυξη του διαγωνισμού έγινε τον Δεκέμβριο του 2002 και έληξε τον Φεβρουάριο του 2003. Συμμετείχαν νέοι ηλικίας έως 30 ετών από όλη τη χώρα μεταξύ των οποίων πολλοί μαθητές. Η συμμετοχή ξεπέρασε τα 400 έργα και η πρώτη επιλογή ανέδειξε ως καλύτερα 120, τα οποία και αποτέλεσαν το αντικείμενο έκθεσης που πραγματοποιήθηκε στις αρχές Απριλίου στο Δημαρχείο Saint-Gilles των Βρυξελλών με εντυπωσιακή προσέλευση κόσμου.

Την επιτροπή αξιολόγησης των έργων αποτελούσαν ο ζωγράφος Δημήτρης Μυταράς, ο σκιτσογράφος της εφημερίδας «Ελευθεροτυπία», Στάθης Σταυρόπουλος (Στάθης), η παραγωγός ραδιοφώνου Αφροδίτη Σημίτη και ο Γενικός Γραμματέας Νέας Γενιάς, Γιώργος Σακελλίων.

Τα ονόματα των νικητών είναι:

1ος νικητής: Τζενίδου Παρασκευή- Στυλιανή και Χαραλαμπίδης Γεώργιος
2ος Νικητής: Ochs Michael David
3ος Νικητής: 1ο ΤΕΕ Βόλου- Β1 Πληροφορική

Η πρόεδρος του Β1 Αθηνά Καρατζιώτη παραλαμβάνει το βραβείο Αντιπροσωπεία μαθητών στην βράβευση Η αντιπροσωπεία των μαθητών με τον διευθυντή και καθηγητές του σχολείου Τα τρία βραβεία
Ο Γενικός ΓΝΓ και ο διευθυντής του ελληνικού τμήματος του διεθνούς οργανισμού μετανάστευσης Η αντιπροσωπεία των μαθητών στον χώρο της έκθεσης Η έκθεση των έργων "Πρώτη 15/6/2003"
"ΘΕΣΣΑΛΙΑ" 2/6/2003 "ΝΕΟΣ ΤΥΠΟΣ" 20/6/2003 Η αφίσα του Β1 Πληροφορικής του 1ου ΤΕΕ Βόλου
"ΠΡΩΤΗ" 20/6/2003 "ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ" 20/6/2003