1/2/2001

Αλλαγή του τρόπου εισαγωγής από τα ΤΕΕ στα ΤΕΙ

Όπως ανακοινώθηκε χθες, αλλάζει ο τρόπος εισαγωγής των αποφοίτων των Τεχνικών Επαγγελματικών Εκπαιδευτηρίων (ΤΕΕ) στα ΤΕΙ.

Οι απόφοιτοι των ΤΕΕ από το 2001 θα μπαίνουν στα ΤΕΙ έπειτα από πανελλαδικές εξετάσεις σε τρία μαθήματα. Τα δύο θα είναι μαθήματα γενικής παιδείας και το τρίτο μάθημα ειδικότητας. Για όσους αποφοίτησαν από τα ΤΕΕ τον περασμένο Ιούνιο και βρίσκονται στο στάδιο του προπαρασκευαστικού εξαμήνου, θα ακολουθηθεί η διαδικασία που προβλεπόταν επί Γ. Αρσένη με μια αλλαγή. Δηλαδή μετά το τέλος του προπαρασκευαστικού εξαμήνου, οι απόφοιτοι των ΤΕΕ που είναι περίπου 3.000 θα εγγραφούν στα ΤΕΙ αλλά χωρίς εξετάσεις, όπως προβλεπόταν αρχικά.

Η ρύθμιση αυτή θα ισχύσει μόνο για τη φετινή χρονιά, καθώς από το 2002 οι απόφοιτοι των ΤΕΕ θα έχουν δυνατότητα πρόσβασης όχι μόνο στα ΤΕΙ αλλά και στα ΑΕΙ.

Οι μαθητές των ΤΕΕ που δεν επιθυμούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους στην τριτοβάθμια εκπαίδευση θα διαγωνίζονται σε ενδοσχολικές εξετάσεις για την απόκτηση απολυτηρίου.

Ο κ. Ευθυμίου τόνισε ακόμη μια φορά την προτεραιότητα της κυβέρνησης να αναβαθμίσει τα ΤΕΕ και ανακοίνωσε ότι τον Απρίλιο θα γίνει ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ για 2.100 καθηγητές ειδικοτήτων και 500 καθηγητές Μουσικής.