5/4/2001

1οι Πανελλήνιοι μαθητικοί αγώνες ειδικοτήτων

Έγιναν με μεγάλη επιτυχία στο Βόλο οι πρώτοι πανελλήνιοι αγώνες ειδικοτήτων (α' φάση - περιφέρεια Θεσσαλίας) για τους μαθητές των ΤΕΕ. Ο διαγωνισμός για πρώτη φορά αφορούσε τους τομείς: Μηχανολογικό, Ηλεκτρολογικό, Ηλεκτρονικό, Καλλιτεχνικών Εφαρμογών και Αργυροχρυσοχοΐας.

Σκοπός του διαγωνισμού ήταν:

- Την ενθάρρυνση και τη στήριξη του ενδιαφέροντος των μαθητών για τους τεχνολογικούς κλάδους.

- Την ευκαιρία για ατομική και συλλογική έκφραση και δημιουργική δράση.

Η έκθεση των συνολικά 48 δημιουργημάτων (ατομικές και συλλογικές εργασίες) για τις οποίες ασχολήθηκαν συνολικά 200 μαθητές και 40 υπεύθυνοι καθηγητές από ΤΕΕ της Θεσσαλίας, έγινε στο θόλο του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας - κτήριο Δελμούζου.

Την έκθεση που παρέμεινε ανοικτή για μαθητές και κοινό, από την Τρίτη 3 Απριλίου μέχρι και την Πέμπτη 5 Απριλίου, επισκέφθηκαν συνολικά 2000 μαθητές των Θεσσαλικών νομών.

Την ευθύνη της εκδήλωσης για την περιφέρεια Θεσσαλίας είχε οργανωτική επιτροπή  με εξής σύνθεση:

- Πρόεδρος Γεώργιος Μπάιμπας, προϊστάμενος του γραφείου ΤΕΕ Μαγνησίας.

- Μέλη: Σαμαρίνας Αθανάσιος, προϊστάμενος γραφείου ΤΕΕ Λάρισας και Καλκαντζής Βασίλειος, υπεύθυνος εκπαιδευτικών θεμάτων ΤΕΕ  Ν. Καρδίτσας.

Παράλληλα, τα έργα έκριναν δύο κριτικές επιτροπές καθηγητών ΤΕΕ αντιστοίχων ειδικοτήτων με τις κατηγορίες του διαγωνισμού

Κατά γενική ομολογία όλα τα έργα ήταν υπέροχα, με άρτια τεχνική υποδομή, πρωτοτυπία και φαντασία, αποδεικνύοντας ότι τα ΤΕΕ είναι σχολεία στα οποία αναπτύσσεται το πνεύμα της δημιουργίας, της συνεργασίας, της επικοινωνίας και της ευγενικής άμιλλας. Σχολεία που δίνουν την δυνατότητα στους μαθητές να αναπτύξουν την δημιουργικότητά και την συνθετική ικανότητά τους.

Πλήθος επισήμων ήταν στην τελετή βράβευσης. Συνολικά απονεμήθηκαν 6 βραβεία, τρία ανά κατηγορία. Τα βραβευμένα έργα θα διαγωνισθούν στην τελική φάση στην Αθήνα στις 11 Μαΐου.

Για μας, τους μαθητές του 1ου ΤΕΕ θεωρούμε όλα τα έργα - που πραγματικά ήταν φανταστικά - βραβευμένα και άξια επαίνων. Δυστυχώς δεν χωράει μία ιστοσελίδα το μέγεθος ενός τέτοιου διαγωνισμού και ζητάμε συγνώμη για τυχόν παραλείψεις μας.

Οργανωτική Επιτροπή Ισόγειο 1ος Όροφος Όχημα Πολλαπλής Κίνησης - 2ο ΤΕΕ Καρδίτσας - 1ο ΒΡΑΒΕΙΟ Συνθέσεις - 2ο ΤΕΕ Τυρνάβου
Ψυκτική Εφαρμογή - 2ο ΣΕΚ Αλμυρού Σχεδίαση Βραβείου Ολυμπιακών Αγώνων - 2ο ΤΕΕ Τυρνάβου - 1ο ΒΡΑΒΕΙΟ Σχεδίαση Μεταλλίου - 2ο ΤΕΕ Τυρνάβου Σχεδίαση Μεταλλίου - 2ο ΤΕΕ Τυρνάβου Σχεδίαση Μεταλλίου - 2ο ΤΕΕ Ν. Ιωνίας Βόλου Σχεδίαση Μεταλλίου - 2ο ΤΕΕ Ν. Ιωνίας Βόλου - 2ο ΒΡΑΒΕΙΟ
Ασκήσεις Ψηφιακών Ηλεκτρονικών - 2ο ΤΕΕ Ν.Ιωνίας - 3ο ΒΡΑΒΕΙΟ Ο Προϊστάμενος γραφείου ΤΕΕ Μαγνησίας, κ . Γ. Μπάιμπας ενημερώνεται για τα έργα της Εκθεσης Ο Προϊστάμενος γραφείου ΤΕΕ Μαγνησίας, κ. Γ. Μπάιμπας ενημερώνεται για τα έργα της Εκθεσης Απονομή Βραβείων Απονομή Βραβείων