3/5/2001

Τηλεδιάσκεψη Ελλήνων και Κύπριων μαθητών στο γραφείο ΤΕΕ Ν.Μαγνησίας

Μαθητές από το Βόλο και τη Κύπρο συνομίλησαν στις 3 Μαΐου μέσω τηλεδιάσκεψης που έγινε μεταξύ γραφείου ΤΕΕ Ν. Μαγνησίας και  Υπουργείων Παιδείας Ελλάδας και Κύπρου. Είναι η πρώτη φορά που μαθητές της Ελλάδας (Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης) συμμετέχουν σε τηλεδιάσκεψη.

Η ιδέα της πρωτοποριακής αυτής κίνησης ανήκει στο γραφείο ΤΕΕ Μαγνησίας και στον προϊστάμενό του κ.Γιώργο Μπάιμπα.

Εισηγητές και συντονιστές της τηλεδιάσκεψης ήταν οι: κ. Γ. Μπάιμπας από το γραφείο ΤΕΕ Μαγνησίας, κ.Διονυσίου από το Παγκύπριο Λύκειο Λευκωσίας και κ.Φακλαμά από το Γυμνάσιο Παραλιμνίου.

Συμμετείχαν μαθητές από το 1ο Γυμνάσιο Βόλου, το 2ο ΤΕΕ Ν.ιωνίας, και τα Παγκύπριο Λύκειο Λευκωσίας και Γυμνάσιο Παραλιμνίου.

Χαιρετισμό έστειλαν ο υφυπουργός Παιδείας Ελλάδας κ. Πετσάλνικος και ο υπουργός Παιδείας Κύπρου κ.Ιωαννίδης.

Η τηλεδιάσκεψη είχε τους εξής σκοπούς:

Να αναδείξει και να χρησιμοποιήσει τις νέες τεχνολογίες στην καθημερινή άσκηση της εκπαιδευτικής πράξης, εκμηδενίζοντας τις αποστάσεις και αυξάνοντας την ταχύτητα της μετάδοσης των πληροφοριών.

Να ενημερωθούν οι μαθητές και των δύο χωρών για εκπαιδευτικά και άλλα θέματα που αφορούν την Κύπρο και την Ελλάδα.

Να αποτελέσει την αρχή μίας διαδικτυακής επικοινωνίας μεταξύ των σχολείων της Μαγνησίας και της Κύπρου, με στόχους α) την θεσμοθέτηση εκπαιδευτικών ανταλλαγών μαθητών και καθηγητών για γνωριμία των εκπαιδευτικών συστημάτων και β) την ενίσχυση των δεσμών και "αδελφοποίηση" σχολείων Μαγνησίας και Κύπρου.

Πρόγραμμα Τηλεδιάσκεψης:

Σύνδεση Ελλάδας και Κύπρου

Εισαγωγή: κ. Διονυσίου (Λευκωσία) κ. Μπάιμπας (Βόλος), κ.Φακλαμά (Παραλίμνι)

- Προβολή  ταινίας, Λευκωσία

- Παρουσίαση, Λευκωσία

- Προβολή ταινίας, Παραλίμνι

- Παρουσίαση, Παραλίμνι

- Παρουσίαση από τον Προϊστάμενο γραφείου ΤΕΕ Μαγνησίας, Βόλος

- Προβολή ταινίας, 1ο Γυμνάσιο Βόλου

- Παρουσίαση, 1ο Γυμνάσιο Βόλου

- Προβολή ταινίας, 2ο ΤΕΕ Ν.Ιωνίας

- Παρουσίαση, 2ο ΤΕΕ Ν.Ιωνίας

- Επικοινωνία με Υπουργεία Παιδείας.

Οι Κύπριοι μαθητές αναφέρθηκαν στην κατοχή του νησιού, τονίζοντας την ανάγκη σφυρηλάτησης των σχέσεων μεταξύ Ελλήνων και Κυπρίων και ενδυνάμωσης του Ελληνισμού. Μάλιστα προβλήθηκαν στιγμιότυπα από τις δύο πρόσφατες θυσίες των Σολωμού και Ισαάκ.

Ιστορική αναδρομή στην αλληλοβοήθεια Ελλήνων και Κυπρίων από την αρχαιότητα μέχρι τα τελευταία χρόνια έκανα οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου Βόλου, ενώ οι μαθητές του 2ου ΤΕΕ Ν.Ιωνίας αναφέρθηκαν στην μορφή και την ποιότητα της Τεχνικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης στο Βόλο και στην Ελλάδα.

Δηλώσεις:

Ιδιαίτερα επιτυχημένη χαρακτήρισε ο κ. Μπάιμπας την όλη διαδικασία, αφού πέρα από το αυτονόητο, δηλαδή την πιο έντονη αδελφοποίηση των νέων Ελλήνων και Κυπρίων, παράλληλα προβλήθηκαν οι τουριστικές ομορφιές της Μαγνησίας (προβολή αποσπασμάτων της ταινίας στη "Χώρα των Κενταύρων") καθώς και οι προοπτικές της Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης στην Ελλάδα.

Από την πλευρά του ο κ.Πετσάλνικος δήλωσε περιχαρής, αφού οι νέοι έθιξαν με ωριμότητα σοβαρά ζητήματα του Ελληνισμού της γενιάς τους, ενώ απέδειξαν πως με την άνετη χρήση των νέων τεχνολογικών μεθόδων μπορούν να δημιουργήσουν μία κοινωνία ανάπτυξης και γόνιμης εξέλιξης