24/07/2001

Βιντεοπαιχνίδια για εξυπνότερα παιδιά

Τα computer - games τελικά όχι μόνο δεν αποχαυνώνουν τα παιδιά, αλλά τα κάνουν εξυπνότερα και πιο κοινωνικά απ' όσο εκείνα που δεν ασχολούνται με αυτά τα παιχνίδια.

Αυτό τουλάχιστον υποστηρίζουν Βρετανοί επιστήμονες, οι οποίοι πραγματοποίησαν σχετική έρευνα, χρηματοδοτούμενοι από το κρατικό Economic and Social Research Council.

Οι επιστήμονες αυτοί λοιπόν ανακάλυψαν ότι τα παιχνίδια που  τα παιδιά που παίζουν στον ηλεκτρονικό υπολογιστή, όπως και τα video games, αναπτύσσουν ένα επίπεδο συγκέντρωσης και συντονισμού κινήσεων του σώματος και σκέψης, όμοιο μόνο με εκείνο που έχουν κορυφαίοι αθλητές και οι αστροναύτες!

Τα video games, όμως δεν ωφελούν μόνο την ανάπτυξη του νου, αλλά και την ανάπτυξη της κοινωνικότητας των παιδιών! Όπως διαπίστωσαν οι επιστήμονες, τα παιδιά που ασχολούνται τακτικά, αλλά όχι υπερβολικά, με αυτά τα παιχνίδια, τείνουν να ασχολούνται περισσότερο με αθλήματα, να έχουν περισσότερους φίλους και να είναι καλύτερα προσαρμοσμένα στο περιβάλλον τους, απ' ότι τα παιδιά που ασχολούνται αποκλειστικά με τα πιο παραδοσιακά ψυχαγωγικά μέσα, όπως είναι η ανάγνωση και η τηλεόραση.

Πηγή: Εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ - 24/07/2001