European Union

Ευρωπαϊκή Ένωση

Meaning of the flag

Against the background of blue sky, twelve golden stars form a circle, representing the union of the peoples of Europe. The number of stars is fixed, twelve being the symbol of perfection and unity.

Tι συμβολίζει η σημαία

Με υπόβαθρο το κυανό του ουρανού, δώδεκα χρυσοί αστέρες σχηματίζουν κύκλο, αναπαριστώντας την ένωση των λαών της Ευρώπης. Το πλήθος των αστέρων είναι δώδεκα και δεν αλλάζει, επειδή δώδεκα είναι το σύμβολο της τελειότητας και της ενότητας

European Anthem

The European Anthem (Ode to Joy) - adapted from the final movement of Beethoven's 9th Symphony - was adopted by the Council of Europe in 1972 and has been used by the European Union since 1986. Herbert von Karajan, one of the greatest conductors of this century, acceded to a request by the Council of Europe to write three instrumental arrangements for solo piano, wind and symphonic orchestras.

Ευρωπαϊκός Ύμνος

Ο Ευρωπαϊκός Ύμνος (Ωδή στη Χαρά) - μουσική από το τελευταίο μέρος της Ενάτης Συμφωνίας του Μπετόβεν - εγκρίθηκε από το Συμβούλιο της Ευρώπης το 1972 και χρησιμοποιείται από την Ευρωπαϊκή ΄Ενωση από το 1986. Ο Herbert von Karajan, ένας από τους μεγαλύτερους διευθυντές ορχήστρας του αιώνα, ανέλαβε, μετά από αίτημα του Συμβουλίου της Ευρώπης, να κάνει τρεις μουσικές διασκευές για πιάνο, πνευστά και συμφωνική ορχήστρα.

Information (flag, national anthem) for the countries of European Union

Τουρκία

Turkey

Spring Day/Άνοιξη της Ευρώπης     1tst TEE of Volos / 1ο ΤΕΕ ΒΟΛΟΥ

Οι σελίδες δημιουργήθηκαν στα πλαίσια του προγράμματος "Άνοιξη της Ευρώπης" από τους μαθητές του 2ου κύκλου σπουδών του τομέα Πληροφορικής του 1ου ΤΕΕ Βόλου (2002-2003)

Για οποιαδήποτε επισήμανση παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας

mail@1tee-volou.mag.sch.gr

The web pages were created for the project "Spring of Europe" from the students of c' class informatics of  the 1st TEE of Volos Greece (2002-2003)

For any remarks please contact us

mail@1tee-volou.mag.sch.gr

Πηγές / Sources

Flags of The World

NATIONALANTHEM

Best view: Internet Explorer 800x600       !!!problem with fonts? Select :View > Encoding > Greek (Windows)!!!